Rozpoczynamy sadzenie drzewek owocowych – jakie wybrać, o czym pamiętać i jak zwiększyć wielkość zbiorów?


W swoim ogrodzie czy też niewielkim sadzie warto zdecydować się na drzewka owocowe. Na pewno grusze, śliwy czy jabłonie świetnie czują się w naszych warunkach. Jednak oprócz drzewek warto postawić również na krzewy. Wśród nich sprawdzi się między innymi pigwowiec, krzew malin, jeżyny czy porzeczki. Na jakie gatunki warto się zdecydować i w jaki sposób można wpłynąć na wielkość zbiorów.

Sadzenie drzewek owocowych – o czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim istotne znaczenie ma rozmieszczenie nasadzeń względem siebie. Trzeba zatem zachować odpowiednie odstępy pomiędzy drzewkami. Istotne znaczenie przy doborze gatunków drzewek owocowych ma sprawdzenie rodzaju i stanu gleby. Ważne jest oczywiście stanowisko, czyli nasłonecznienie. Jeśli chce się dodać aranżacji z drzewkami owocowymi bardziej dekoracyjny charakter, to można posadzić pod nimi rośliny, które dobrze radzą sobie w półcieniu. Należą do nich m.in. chrzan pospolity, nasturcja, wrotycz pospolity, aksamitka i czosnek. Zwłaszcza aksamitka się przyda, bo odstrasza ona wiele szkodników. Nasadzenia można uzupełnić o zdrowe krzewy owocowe, które mogą rosnąć np. pod płotem. Warto również wiedzieć, jakie przestrzeni potrzebują poszczególne drzewka owocowe. Otóż jabłonie, grusze, śliwy czy czereśnie wymagają 7-9 m2. Z kolei dla wiśni, brzoskwini i moreli potrzeba 5m2. Drzewka na podkładach skarlających wymagają jedynie 3-4 m2, zatem jeśli ogród jest niewielki, to właśnie na takie można się zdecydować.

Jaka powinna być gleba pod uprawę drzewek owocowych i krzewów owocowych?

Sadzenie drzewek i krzewów owocowych jest możliwe, gdy gleba jest żyzna i próchnicza. Powinna być zasobna w składniki odżywcze. Jeśli ziemia jest lekka i piaszczysta to należy wymieszać ją z torfem i kompostem. Tutaj warto wykorzystać proporcję 40-60 kg/m2. Po przygotowaniu gleby przed sadzeniem należy poczekać kilka tygodni. Sadzenie przeprowadza się najczęściej nie wiosną, a jesienią, we wrześniu. Gleba nie powinna być podmokła, kamienista, a także żwirowa. Dla jakości i wielkości plonów ważny jest poziom kwasowości gleby. Przy odczynie obojętnym największe plony dają: wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, śliwy, a także orzech włoski. Z kolei lekko kwaśnej ziemi wymagają jabłonie, porzeczki i grusze. Zdecydowanie kwaśną trzeba wybrać dla malin, czy agrestu. Dzięki temu można otrzymać zdrowe krzewy owocowe. Podłoże pod drzewka i krzewy owocowe musi być odchwaszczone. Stanowisko powinno być zaciszne i lekko zacienione z odpowiednim dostępem do światła słonecznego. Dzięki temu można liczyć na dorodne i smaczne owoce, a także wyższe plony. Jeśli zamierzacie sadzić drzewka owocowe wiosna, to musicie poczekać aż ustąpią mrozy. Jak wiadomo wieczorami czy nocą zdarzają się one nawet w maju. Zatem w tym przypadku znalezienie dobrego terminu jest trudniejsze niż wczesną jesienią.

Pielęgnacja sadu owocowego – o czym należy pamiętać?

Krzewy owocowe mogą mieć formę pienną i takie zdecydowanie łatwiej się pielęgnuje. Warto wybierać odmiany, które są bardziej odporne na choroby, tym samym nie będą wymagały intensywnych chemicznych oprysków. Można zdecydować się na drzewka jednoroczne bez pędów bocznych albo dwuletnie z pędami bocznymi, które formuje się w koronę wiosną. System korzeniowy powinien być wolny od plamek świadczących o chorobie czy przemarznięciu. Trzeba zwrócić na to uwagę przed sadzeniem. Zarówno krzewy, jak i drzewka owocowe wymagają przycinania i nawożenia. Można stosować rozcieńczony obornik lub kompost.

Jak zwiększyć wielkość zbiorów?

Bez wątpienia aby zwiększyć wielkość zbiorów należy dobrać odpowiednie odmiany danych gatunków drzewek owocowych. Niektóre z nich mają większe plony inne mniejsze. Oczywiście wpływają na nie również warunki środowiskowe, czy podatność na choroby. Ważne jest przestrzeganie terminów nawożenia, bo dzięki temu można liczyć na obfity plon. Drzewka owocowe w przydomowym sadzie, które nie będą pryskane chemią będą również źródłem pokarmu dla zwierząt. Młode drzewka należy palikować, by rozwinęły solidny system korzeniowy. On również wpływa na zdolność rośliny do intensywniejszego owocowania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *