Jak zaaranżować przytulny ganek ?


Wiele osób stawia na domy w starym stylu. Zamiast tarasu z tyłu domu w takim przypadku pojawia się ganek z przodu. Jest to zewnętrzna przybudówka ze spadzistym dachem z zewnętrznymi schodami przed wejściem. Podobnie jak taras powiększa przestrzeń domu i jest niejako zaproszeniem do przekroczenia jego progu. Ganek może być zamknięty, półotwarty, z balustradą albo otwarty, wsparty na słupach. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zaaranżować ganek, czyli co powinno się na nim znaleźć i jak go upiększyć.

Oświetlenie ganku ma znaczenie – postaw na taśmy LED

Na pewno otwarty ganek to miejsce, które warto podświetlić oświetleniem LED. O ile w przypadku zamkniętej konstrukcji z luksferami czy oknami wystarczy podłączyć oświetlenie nad wejściem, np. wybierając okrągłą, minimalistyczną oprawę, o tyle w przypadku otwartej czy półotwartej konstrukcji z balustradą, wspartej na wspornikach czy filarach, warto postawić na taśmy LED. W takim przypadku na każdej kolumnie znajdzie się wodoodporna taśma LED. Można wybrać tę typu monokolor albo multikolor. Taśma LED podświetli nie tylko sam element architektoniczny, ale również część ganku. W przypadku taśm COB LED, tworzących jednolite pasy świetlne, ich zasięg może wynosić nawet 180 stopni. Oczywiście jeżeli ganek podparty jest na konstrukcji drewnianej i wykończony drewnem można również postawić na elementy retro jak choćby latarenki. W nich jednak można umieścić praktyczne świeczki LED.

Wybierz komplet małego stolika z krzesłami na ganek, aby cieszyć się poranną kawą przed domem

Skoro już kwestię oświetlenia mamy rozstrzygniętą, to warto zająć się urządzeniem ganku. Na pewno znajdzie się w nim miejsce na stół i krzesła. Można wybrać ten okrągły, drewniany, a do niego dobrać fotele lub krzesła z ażurowymi oparciami o łukowatym kształcie. Sprawdzą się także lekkie meble rattanowe, w przypadku których stoliczki mogą mieć szklane blaty. Dzięki takim elementom na ganku można cieszyć się smakiem porannej kawy, jednocześnie obserwując okolicę i to co się dzieje. Dla osób starszych spędzanie czasu na ganku jest możliwością obcowania z przyrodą, ale i z innymi ludźmi, zwłaszcza gdy mieszkają sami i rzadko spotykają się z rodziną. W ten sposób na ganku mogą zamienić kilka słów z sąsiadem czy gazeciarzem przynoszącym poranną gazetę. Ganek jest więc elementem życia społecznego wielu osób, a jednocześnie elementem niezwykle przytulnym i wygodnym. Fakt, że jest zadaszony sprawia, że można na nim przebywać nawet wtedy, gdy pada lekki deszcz.

Postaw na relaks i postaw na ganku tradycyjną lub nowoczesną huśtawkę

Relaks przy domu na ganku jest jeszcze lepszy, gdy znajduje się tam miejsce gdzie można odpocząć, a nawet się zdrzemnąć. Duża drewniana huśtawka sprawdzi się zatem doskonale. Warto wybrać na nią pled, koc czy też narzutę, tak by była funkcjonalna niezależnie od panującej aury. W ten sposób wpisuje się w stylistykę retro. Oczywiście można wybrać też nowoczesną huśtawkę metalową z imitacją rattanu w kształcie kokonu, która zajmuje sporo miejsca, ale też jest niezwykle efektowna i dekoracyjna. Do niej można dokupić poduchy na siedzisko i pod plecy w kontrastującej lub dopełniającej barwie.

Jakie dekoracje ganku się sprawdzą? Co warto na nim jeszcze postawić?

Ganek to nie tylko meble, ale również wstęp do ogrodu. Dlatego na ganku można również umieścić doniczki z kwiatami. Rośliny będą doskonałą ozdobą. Można zdecydować się na walcowate donice stojące na stojakach czy też wiszące donice z kwiatami o wiszącym pokroju, które świetnie sprawdzą się na ganku w stylu angielskim czy też prowansalskim. Na ganku może znaleźć się też gazetnik, wszak to świetne miejsce na zagłębienie się w lekturę.

Choć wiele osób przy projektowaniu domów obecnie stawia na tarasy, to niejako na przekór można wybrać znajdujący się z przodu domu ganek. Taki dom ma w sobie wiele przytulności. Prezentuje się również elegancko, bo ganek jest elementem architektonicznym, który wyróżnia się na tle innych domostw. Aranżacja ganku sprawi Ci wiele frajdy. Pamiętaj, by zachować spójność, a jednocześnie pewne dopełnienie charakteru elewacji i aranżacji domu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *