sierpień16 , 2022

Jak się pozbyć boczków i pelikanów?

Tkanka tłuszczowa to jedna z najbardziej problematycznych niedoskonałości ciała....

Top 5 zalet przedsionka do przyczepy kempingowej, które potwierdzają iż jest on „must have”

Podróże z przyczepą kempingową stają się coraz popularniejsze. Jest...

Tuje – kiedy i jak sadzić

Można śmiało powiedzieć, że zasad, jak dobrze posadzić tuje jest kilka, a nawet szukając głebiej kilkanaście, choć powszechnie zakłada się, że np. trudno o pomyłkę w sadzeniu tui szmaragd. Po prostu nie lubią piaszczystych, a także gliniastych gleb.

Gdzie sadzić tuje w ogrodzie

Prze decyzją o sadzeniu i do kupna sadzonek, sprawdź, czy miejsce, w którym chcesz je posadzić sprawdzi się dla tych roślin – m.in. szmaragd, bo ta odmiana to najczęstszy wybór.

Kilka zasad:
1 – Tuje należ sadzić na glebach próchnicznych, które są raczej żyznych. Nie sprawdzi się podłoże piaszczyste, jałowe oraz zalewowe, które zbijają ziemię i uniemożliwią iglakowi rozwój.
2 – Tuja lubi miejsca półsłoneczne i słoneczne, ale także osłonięte od wiatru. Jeśli nie masz takich warunków , nie martw się – posadzone w rzędzie rośliny świetnie poradzą sobie wzajemnie w wietrzne dni.
3 – Tuje fajnie wyglądają także „samotnie” i można sadzić solo w ogrodzie, w otoczeniu innych iglaków czy krzewów zimozielonych.
4 – Gdy chcesz posadzić tuję na trawniku, należy usunąć 50-centymetrowy okrąg trawy wokół krzewu. Nie powinno się sadzić tui bezpośrednio na trawniku.

Kiedy sadzić tuje?

Kpując sadzonki z bryłą korzeniową w doniczce, należy je sadzić wiosną lub jesienią, od połowy kwietnia do połowy maja lub od września do października. Ważne – roślina powinna mieć szansę się dobrze ukorzenić przed przymrozkami.

Jak sadzić tuje?

1 Zanurz małe krzewy w wiadrze z wodą i trzymaj około 10-15 minut
2 Należy wykopać w ziemi głęboki dołek, wypełnij go żyzną ziemią z domieszką odkwaszonego torfu lub specjalnego podłoża do iglaków. Można śmiało też wykorzystać kompost
3 Należy podlać tuje od razu po posadzeniu. Jeśli są upały należy podlewać krzewy regularnie (rano lub wieczorem)
4 Warto po posadzeniu tui posypać podłoże korą sosnową

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here