sierpień16 , 2022

Jak się pozbyć boczków i pelikanów?

Tkanka tłuszczowa to jedna z najbardziej problematycznych niedoskonałości ciała....

Top 5 zalet przedsionka do przyczepy kempingowej, które potwierdzają iż jest on „must have”

Podróże z przyczepą kempingową stają się coraz popularniejsze. Jest...

Szyjemy ciepły koc – wszystko, co musisz wiedzieć. Tylko sprawdzone rady!

Na dworze jest już bardzo zimno, a zima jeszcze nie zagościła, choć zbliża się już wielkimi krokami. Zatem czas najwyższy pomyśleć o ciepłym kocu. W końcu kto z nas nie lubi siedzieć przykryty i trzymać w ręce kubek z gorącą czekoladą? Ale musicie wiedzieć, że ciepłego koca wcale nie trzeba kupić, bo przecież można go uszyć. Ale jak? Tego dowiecie się z naszego poradnika. Poznajcie tylko sprawdzone rady.

Koc z rękawami – to świetny pomysł.

Przedstawimy Wam rady, jak uszyć koc typu snuggle, czyli znany wszystkim koc z rękawami. Można go kupić w sieci, ale oryginalny model do tanich nie należy, zaś te tanie nie są zupełnie ciepłe. Dlatego też świetnie sprawdzi się własnoręcznie przygotowany. Na pewno przydają się dobre dzianiny do szycia. Muszą być one dosyć grube, ale też miękkie. Gwarantujemy, że pewnie na jednym takim kocu się nie skończy, bo w domu będzie rozchwytywany. Swoją drogą warto i dla kogoś bliskiego uszyć taki koc z rękawami, tym bardziej, że może to być świetny pomysł na prezent. Ale przejdźmy już do pracy.

Krok pierwszy: wybór materiału

W dobrej hurtowni dzianin znajdziecie dobrej jakości materiały. Warto szukać dzianiny typu koral, która jest dwustronna. Wykonana jest z mocnych włókien poliestrowych, które są odporne na uszkodzenia. Do tego jest miękka w dotyku i rzecz jasna ciepła. Nie odkształca się również po praniu. Możecie wybrać model drukowany, a więc z różnymi wzorami, a jeżeli raczej preferujecie klasykę, to rzecz jasna taki w jednym kolorze także będzie pięknie się prezentować. Skoro materiał jest już wybrany, to czas przejść do przygotowania jeszcze szpilek i klipsów. Przydają się dobre i mocne nożyczki. Warto wybrać te krawieckie, a do tego jeszcze metr krawiecki. Na początek czas się zmierzyć, bo koc warto dopasować do swojego wzrostu. Mierzymy długość od brody do podłogi, ale nie zapomnijcie też, że potrzeba jest dodatkowa ilość materiału na rękawy. Na pewno około 60 cm będzie rozmiarem dosyć uniwersalnym. My użyjemy tkaniny o szerokości 150cm.

Krok drugi: mierzymy, odmierzamy i szyjemy

Materiał należy rozłożyć na płasko – koniecznie na równej powierzchni. Od dolnej krawędzi odmierzamy 60 cm na rękaw i odcinamy ten kawałek. W tej sposób mamy prostokąt o wymiarach 60x150cm. Teraz składamy go na pół i przecinamy. Należy robić to powoli i z zachowaniem staranności. Po przecięciu otrzymujemy dwa prostokąty o wymiarach 60x75cm, które będą stanowiły rękawy naszego koca. Czas przejść do szycia. Na początek podwijamy jedną krawędź, która jest krótka, a następni zszywamy choćby ściegiem prostym. Jeżeli jednak wybraliście tkaninę bardziej elastyczną, to użyjcie także ściegu elastycznego. Jeżeli i ta praca została już wykonana, to można podwinąć materiał u dołu i złożyć rękawy na pół, tyle, że muszą znajdować się wzdłuż dłuższej krawędzi, potem całość zszywamy. Jeżeli jednak uznacie, że rękawy są za długie, to na tym etapie można je po prostu obciąć. Gotowe rękawy rozkładamy na płasko i mierzymy krótką krawędź i teraz wycinamy okrąg o promieniu 9 cm. Koc składamy na pół i wycinamy otwory o średnicy 9 cm, do których przyszyjemy rękawy. Najlepiej to miejsce zaznaczyć szpilkami i klamrami i zszywać dookoła.

Krok 3: obszycie

Tak naprawdę większość prac mamy już za sobą. Teraz czas już na najprzyjemniejszy etap. A więc wystarczy tylko podwinąć krawędzie całego koca, ale też ściąć rogi i to zarówno na górze, jak i dole. Aby podwinięcie było równe należy zaznaczyć sobie szpilkami. Najlepiej też zagiąć materiał na około 1,5 cm. Po powinięciu możemy już całość zszyć choćby ściegiem typu overlock. Jeżeli zastanawiacie się nadal, skąd wyszła nam średnica na rękawy to wynika to z obliczeń Wszystko zależy od szerokości gotowego rękawa. Jeżeli wynosiła ona 29 to mnożymy to razy dwa, w końcu mamy dwa rękawy. Otrzymujemy wtedy obwód koła wynoszący 58 cm. Teraz przyda się znajomość matematyki i wzorów, wszak trzeba obliczyć promień r = O / 2*π = 58/6,28 = 9,25 cm. Pamiętajcie, że w tym przypadku trzeba uwzględnić zapas na szew, który średnio wychodzi pół centymetra. Wtedy też otrzymujemy wynik, gdzie: r = 9,25 – 0,5cm = 8,75cm. Okrąg o takim promieniu wycinamy z materiału

Zastosujcie się do naszych rad, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here