Jak ekrany wyświetlaczy telefonów/tabletów czy telewizorów wpływają na zdrowie


Mowa tutaj szczególnie i niebieskim świetle występującym naturalnie w naszym środowisku. Jest on również emitowany przez urządzenia elektroniczne. Zbyt duża ekspozycja na jego działanie powoduje problemy ze snem i wzrokiem. Szczęście w nieszczęściu szkodliwe działanie niebieskiego światła można zapobiegać.

Czym jest tak dokładnie te niebieskie światło

Niebieskie światło, nazywane również światłem widzialnym o wysokiej energii, jest rodzajem światła emitowanego przez słońce, jak i również energooszczędne oświetlenie oraz urządzenia cyfrowe i wyświetlacze.

Światło niebieskie jest samo w sobie zjawiskiem zwyczajnie naturalnym, to za długa ekspozycja na jego działanie może skutkować zmęczenie oczu oraz niszczyć rytm dobowy.

Niebieskie światło a wzrok

Taki jaki wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku, jest ciągle przedmiotem badań. Wiadomo nie od dziś, że ekspozycja na światło ultrafioletowe jest dość szkodliwe dla wzroku. Ekspozycja na te światło niebieskie, zwłaszcza w nadmiarze, także nie pomaga naszym oczom.

Jest spore grono osób, które uważa, że zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło może skutkować obumieraniem komórek siatkówki, a co gorsza być przyczyną zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej dla ludzi w zaawansowanym wiek. Gdy rozpoczynano badania zjawiska prowadzonego przez zespół Ham, Ruffolo, Mueller oraz Guerry (w 1980 r.), testowane małpy były poddawane działaniu niebieskiego światła o bardzo wysokiej intensywności. Z testów wynikały zmiany nabłonka barwnikowego siatkówki. Sama melanina, będąca powszechnym pigmentem u człowieka, zaczynałą silnie absorbować światło niebieskie.


Jedna odpowiedź do “Jak ekrany wyświetlaczy telefonów/tabletów czy telewizorów wpływają na zdrowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *