styczeń21 , 2022

Jak ekrany wyświetlaczy telefonów/tabletów czy telewizorów wpływają na zdrowie

Najnowsze

Jak przygotować obłędnie zdrowy tort burakowy?

Czy ciasto może być obłędnie smaczne, ale i zdrowe?...

Top 3 duże błędy, które ludzie popełniają przy pielęgnacji tatuażu plus 3 sprawdzone rady

Coraz więcej osób jest zainteresowanych wykonaniem sobie tatuażu. Nawet...

Mikołajowa metamorfoza – zrób coś dla siebie. Top 3 pomysły

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami. Zazwyczaj najbardziej cieszą się...

Mowa tutaj szczególnie i niebieskim świetle występującym naturalnie w naszym środowisku. Jest on również emitowany przez urządzenia elektroniczne. Zbyt duża ekspozycja na jego działanie powoduje problemy ze snem i wzrokiem. Szczęście w nieszczęściu szkodliwe działanie niebieskiego światła można zapobiegać.

Czym jest tak dokładnie te niebieskie światło

Niebieskie światło, nazywane również światłem widzialnym o wysokiej energii, jest rodzajem światła emitowanego przez słońce, jak i również energooszczędne oświetlenie oraz urządzenia cyfrowe i wyświetlacze.

Światło niebieskie jest samo w sobie zjawiskiem zwyczajnie naturalnym, to za długa ekspozycja na jego działanie może skutkować zmęczenie oczu oraz niszczyć rytm dobowy.

Niebieskie światło a wzrok

Taki jaki wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku, jest ciągle przedmiotem badań. Wiadomo nie od dziś, że ekspozycja na światło ultrafioletowe jest dość szkodliwe dla wzroku. Ekspozycja na te światło niebieskie, zwłaszcza w nadmiarze, także nie pomaga naszym oczom.

Jest spore grono osób, które uważa, że zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło może skutkować obumieraniem komórek siatkówki, a co gorsza być przyczyną zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej dla ludzi w zaawansowanym wiek. Gdy rozpoczynano badania zjawiska prowadzonego przez zespół Ham, Ruffolo, Mueller oraz Guerry (w 1980 r.), testowane małpy były poddawane działaniu niebieskiego światła o bardzo wysokiej intensywności. Z testów wynikały zmiany nabłonka barwnikowego siatkówki. Sama melanina, będąca powszechnym pigmentem u człowieka, zaczynałą silnie absorbować światło niebieskie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here